جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41543
  تاریخ انتشار : 11 دی 1392 11:43
  تعداد بازدید : 381

  وکیلی:

  قوه قضاییه با تنبیه ویژه خواران اقتدار خود را به نمایش بگذارد

  مدیر مسوول روزنامه ابتکار با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر لزوم برخورد با ویژه خواران اظهار کرد: در کشور ما یکی از راه های مصونیت ساز برای ویژه خواران پیوند نامبارک میان اقتصاد و سیاست است.

  vakili-1.jpg

  محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که ویژه‌خوار اقتصادی کسی است که با استفاده از رانت های اطلاعاتی به رانت‌های دیگر از جمله رانت منابع ارزان قیمت بانکی،‌رانت تسهیلات و رانت بخشودگی‌های مالیاتی دست پیدا می‌کنند افزود: این مجموعه رانت‌ها امکان ویژه‌ای برای برخی افراد به وجود می‌آورند.

   

  وی با بیان این‌که در سال‌های اخیر ما شاهد حضور و طلوع تک ستاره‌های بسیاری از حوزه‌ اقتصادی بوده‌ایم خاطرنشان کرد: ما در همه برهه های زمان شاهد ظهور و طلوع تک ستاره های در حوزه اقتصاد هستیم که این تک ستاره‌ها با ظهور خود بهت و حیرت ملت را بر می‌انگیزد.

   

  این فعال رسانه‌ای ادامه داد: این تک ستاره‌ها کسانی هستند که اعداد و ارقام نجومی که به عنوان دارایی دارند در مقیاس با سن و تجربه‌شان با هیج محاسبه اقتصادی سازگار نیست.

   

  وکیلی با تاکید بر این‌که چنین اقتصاد ستاره‌پروری،‌اقتصادی رانتی و ویژه‌خوار پرور است، گفت: انتظار ما از دولت تدبیر و اعتدال این است که با شفاف‌سازی مناسبات اقتصادی بستن راه‌های سو استفاده، جلوی ویژه خواری‌ها بیایستد.

   

  وی با بیان این‌که هر کجا یک چهره سیاسی و یا تعدادی از سیاستمداران پشت یک چهره اقتصادی قرار گرفته‌اند راه را برای ویژه‌خواری هموار کردند، به حاشیه امنی که ویژه‌خواران در آن قرار دارند اشاره و اظهار کرد: یکی از راه‌هایی که موجب ایجاد مصونیت برای ویژه‌خواران در داخل کشور شده است، پیوند نامبارک اقتصاد وسیاست است.

   

  مدیر مسوول روزنامه ابتکار در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که در مملکت ما پول و ثروت ، قدرت به همراه دارد قدرت نیز برای ثروتمندان مصونیت می‌سازد به این دلیل است ما مشاهده می‌کنیم که برخی ویژه‌خواران در یک حاشیه امنی قرار دارد.

   

  وکیلی با اشاره به تاریخچه ویژه‌خواری در کشور گفت: هرگاه به سیر تاریخی و تحولات ویژه‌خواری در کشور توجه می‌کنیم مشاهده می‌کنیم هر چه جلوتر آمده‌ایم دامنه این ویژه‌خواری‌ها گسترش یافته است به طور مثال ما در دهه 60 نسبت به دهه‌های بعدی شاهد تعداد کمتری ستاره‌ها در حوزه اقتصادی بودیم، ولی در سال 70 ما چهره‌های بیشتری همچون خداداد و مرتضی رفیق دوست را به عنوان تک‌ستاره‌ها اقتصادی کشور مشاهده می‌کنیم.

   

  وی با بیان این‌که در دهه هشتاد با پدیده به نام شهرام جزایری مواجه شدیم مدعی شد: در دهه نود ما شاهد افزایش کمی و تنوعی در دامنه ویژه خواری هستیم به طوری که ما در این دهه هم با پدیده سه هزار میلیارد دلار مواجه هستیم و هم با مطرح شدن نام‌های پدیده‌های چون بابک زنجانی مواجه هستیم.

   

  این فعال رسانه‌ای اظهار کرد: این روند نشان‌دهنده این است که مسیر اقتصادی کشور به سمت تکثیر ستاره‌های اقتصادی در حال حرکت است.

   

  وکیلی با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر لزوم رسیدگی به پرونده ویژه‌خواران در کشور اظهار کرد: شاید آقای روحانی در ابتدای دولت خود قصد دارد که این اراده دولت را به نمایش بگذارد به همین جهت با صدور دستوری به معاون اول خود به درستی بر لزوم برخورد با ویژه‌خواران تاکید و تصریح کرد.

   

  وی در پایان با تاکید بر این‌که قوه مجریه نباید هیچگاه بسترساز شرایط برای پرورش ستاره‌های اقتصادی و ویژه‌خواران در کشور باشد، اظهار کرد: قوه قضاییه باید با تنبیه این افراد اقتدار خود را به نمایش بگذارد.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28657161
اکنون :
37